Turistom na vlastnom sídlisku

Autor: Jakub Zajac | 3.2.2013 o 16:36 | (upravené 3.2.2013 o 16:46) Karma článku: 10,29 | Prečítané:  268x

Cestovanie - ach, tá stokrát obohratá téma sprznená desiatkami rýchlokvasených cestopisov a lacnými letenkami do Thajska. Hneď po dome na panenskom vidieku najväčší sen snáď každej celebritky, herečky, politika. Ľuboš Fellner a jeho samopasovanie sa za nového slovenského hrdinu - veď Čad pozná ako vlastné topánky a Severná Kórea nikdy nebola coolovejšia. Sekunduje mu Vilo Rozboril, ktorý sa rovno podujal zachrániť celú Afriku.

Táto výsada vyhradená kedysi iba obchodníkom, zapáleným botanikom a bohabojným mníchom v náboženskej extáze sa dostala na pokriedované strany hajzlovej literatúry. V prípade, že sa vám chce zvracať, ste v správnej miestnosti.

Pučí vo mne potreba začať raziť opačný trend, odhliadnuc aj od morálnej zodpovednosti za ekologickú stopu a zničujúcim dopadom bieleho turistu na domorodé kultúry.
Je načase ostať doma.

V roku 1799, Alexander von Hubmoldt podnikol svoju slávnu päťročnú výpravu do Južnej Ameriky, ktorej ohromujúce výsledky zhmotnil v diele Journey to the Equinoctial Regions of the New Continent. O deväť rokov skôr, v roku 1790, Francúz Xavier de Maistre podnikol cestu po svojej spálni, o ktorej napísal vo svojom veľdiele Journey around My Bedroom.

Ráno zamkol byt, prezliekol sa z pyžama a s dychtivým očakávaním sa premiestil na svoj gauč. V predtuche veľkej cesty ho opustila bežná letargia a on sa pustil do obdivovania vlastných nôh, nábytku, pozorne sleduje strop a každú jeho nepravidelnosť. Na dlhé minúty sa očami zastaví na starom prádelníku a analyzuje jeho farbu, štruktúru, pôsobenie. Večer vycestuje na balkón a obdivuje svietiaci mesiac.
De Maistre sa stal priekopníkom "home travel". Jeho objav nám pomáha pochopiť, že slasť, ktorú cestovateľ prežíva, nemusí závisieť výhradne na cieli, ale aj na samotnom nastavení mysle.
Skromné a sústredené pozorovanie. Zabudnutie na očakávania iných. Opustenie bežnej predstavy o tom, čo je a čo nie je zaujímavé. Otvorenosť bizarným detailom a komickým momentom. Zvedavosť. Schopnosť nadchnúť sa.
Keď sa prepnete až tak, že vami máta cestovná horúčka a vy vylučujete strašné miligramy serotonínu, je načase vyraziť.
Najlepšie tam, kde si myslíte, že všetko poznáte. Blbosť.

dube3.jpg

 

dube1.jpg

 

dube5.jpg

dube6.jpg

dube15.jpg

dube12.jpg

dube9.jpg

dube16.jpg

dube8.jpg

dube11.jpg

dube10.jpg

Nech žije hood travel!

(prudko inšpirované knihou Alain de Botton: The Art of Travel)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?