reklama

6 dôvodov, prečo je cestovanie strata času

Keď si Londýnom unavení anglickí továrnici koncom 18. storočia prvýkrát omočili nohy v Lamanšskom prielive, ani netušili že táto kratochvíľa sa o dvesto rokov stane vysoko rozvinutým priemyslom, ktorý zmení svet na nepoznanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Destinácie, ktorými hlavnými devízami boli otrokmi vypestovaný cukor a tabak, prípadne strategická vojenská poloha, sa po druhej svetovej vojne pomaly naplnili stredostavovskými dovolenkármi z blahobytných krajín. Ešte aj spľundrované kopy kamenia v Jadranskom a Egejskom mori sa premenili na vytúžené dovolenkové destinácie. No a potom prišla deregulácia leteckých poplatkov v EÚ a príchod nízkonákladových aerolínií. Odrazu bolo pre aj priemerne zarábajúceho Welšana lacnejšie stráviť víkend v Barcelone ako pri Írskom mori. Z cestovania sa stal životný štýl, definujúci babyboomers aj všetky písmenkové generácie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mám vrodený pocit nedôvery voči fenoménom, ktoré väčšina ľudí bez premýšľania odobrí alebo priam podporuje ako jednoznačne prospešné pre ľudstvo. Ale podobne ako pri pomoci hladujúcim v Afrike si vždy treba klásť aspoň niekoľko otázok. Napríklad: Naozaj hladujú všetci obyvatelia subsaharskej Afriky? Kde je momentálne skutočný hladomor? Ako im môžem pomôcť okrem toho, že vždy zjem, čo mám na tanieri, lebo tak mi hovorila moja mama? Kde nájdem verejne prístupné účtovnícke údaje organizácie, ktorú som sa rozhodol podporovať?

Ako hovorí nobelový Daniel Kahneman v knihe Thinking: Fast and Slow, bezmyšlienkové prijímanie iného názoru je výsledkom lenivej mysle, akéhosi autopilota, ktorý kývne na čokoľvek. Iba keď tohto autopilota udusíme a začneme mať pochybnosti a správne otázky, dokážeme sa prepracovať k pravde. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cestovaním dozrejem a zmúdriem 

"Ze všech hloupých lidí je nejnesnesitelnější zcestovalý hlupák. Přiváží si hloupost jiných národů a přidává ji ke své." Karel Čapek 

Takto vyzerá sloboda
Takto vyzerá sloboda 

Batôžkovanie po Ázii istotne zocelí váš tráviaci trakt, to isté sa ale nedá jednoznačne povedať o osobnostnom raste. Ak máte všetky svoje základné potreby naplnené a hovoríte, že žijete len “pre tento okamžik”, môžete sa stať skôr väčším sebcom ako mudrcom. Znie to možno nelogicky, ale kto hlása podobné myšlienky? Asi nie ľudia, ktorí majú toľko práce, povinností a finančných či zdravotných ťažkostí, že musia neustále plánovať budúcnosť alebo sa boria v minulosti. Skôr ľudia finančne ako-tak zabezpečení, mladí a zdraví. Tí často používajú túto new age mantru na kamuflovanie svojho pôžitkárstva. A bezbrehé pôžitkárstvo z vás lepších ľudí nespraví. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aký je rozdiel medzi zlyžovávaním prašanu na slnkom zaliatych kopcoch v Tirolsku a plnením excellovskej tabuľky? Pri oboch môžete pocítiť rovnakú silu prítomného okamihu. Kde je vaša myseľ teraz?

Obrázok blogu

Pobyt v buddhistickom kláštore ma spirituálne prebudí

Slovensko je úplne zúfalá krajina, ľudia sú tu takí....nežičliví a do seba zahľadení. Minule som videl dokument o thajských mníchoch, ako celý deň meditujú a potom chodia po žobraní, lebo nemôžu nič vlastniť. Tých nič nerozhodí. A vraj organizujú niekoľkotýždňové meditačné semináre pre cudzincov po anglicky. Teraz sa dá do Bangkoku letieť rovno z Bratislavy za pár korún. To budú ľudia kukať ako sa vymeditujem!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

No, dá sa aj tak. Ušetrím vám tisíc eur - kontaktujte vaše miestne buddhistické alebo meditačné centrum. Je ich po Slovensku prekvapivo veľa a cvičenia sú často zdarma. A ak si myslíte, že v paneláku sa osvietenie dosiahnuť nedá, žijete v klame, ktorý ste si sami vykonštruovali. Ako tento známy, zcestovaný, v indických chrámoch vytrénovaný buddhistický vodca, ktorý si občas rád kydne na moslimov.

Cestovanie je únikom z konzumnej spoločnosti

"Romantizmus hovorí, že na to, aby sme využili svoj ľudský potenciál, musíme mať čo najviac rozličných skúseností. Jeden z najlepších spôsobov, ako to urobiť, je vymaniť sa z každodennej rutiny, zanechať za sebou blízkych a odísť cestovať do vzdialených končín, kde môžeme “zažiť” rôzne vône, chute a zvyklosti iných ľudí. Neustále počúvame tie isté romantické mýty, ako niekomu “nový zážitok otvoril oči a zmenil celý život.”

Konzumerizmus hovorí, že na to, aby sme boli šťastní, musíme konzumovať toľko produktov a služieb, koľko zvládneme.

Romantizmus, ktorý podporuje rôznorodosť, sa perfektne snúbi s konzumerizmom. Z ich sňatku vzišiel nekonečný “trh zážitkov”, na ktorom je moderný turistický priemysel založený. Paríž nie je mesto, ani India nie je krajinou - sú to zážitky, ktorých konzumácia nám má rozšíriť obzory, naplniť náš ľudský potenciál a urobiť nás šťastnejšími."

(voľný preklad z knihy: Yuval Noah Harari: Sapiens: A Brief History of Humankind)

Freedom!
Freedom! 

Cestovanie mi pomôže upratať si priority

Ak ste sa práve rozišli s dlhoročným partnerom alebo sa nachádzate v nejakom životnom vákuu, nie je zlý nápad zbaliť si svoje tri slivky a vyraziť na menšiu cestu. V konečnom dôsledku to často stojí menej ako prenájom bytu v Bratislave. Ale dá sa to aj inak.

Dlhodobé túlanie sa po Ázii či Južnej Amerike vám zo zameraním sa na dlhodobé priority často nepomôžu. Váš životopis začne vyzerať ako ementál a časom zistíte, že ak už sa nebudete živiť ako digitálny nomád, môžete opravovať lyže vo francúzskych Alpách, učiť surfovať v Portugalsku či umývať riady na horskej chate v Rakúsku. Tento životný štýl je návykový, pretože to zvládne skoro každý (možno okrem toho surfovania). Do bežnej práce sa vám už pravdepodobne nebude chcieť.

Tu by som opäť odporúčil troška sebareflexie, pozoroval svoje správanie a dbal na spätnú väzbu od iných ľudí. Moje mnohomesačné bezstarostné potulky po Južnej Amerike mi síce pomohli zbaviť sa strachu, ale až natoľko, že som začal byť voči mojim blížnym vyslovene arogantný. A trvalo mi mesiace, ak nie roky, kým som si to uvedomil.

Cestovaním podporím miestnu ekonomiku

Ak radi chodíte po horách aj mimo Slovenska, je vysoko pravdepodobné, že napríklad na rumunský Fagaraš idete s kamarátmi autom, z väčšej časti stanujete, prvé tri - štyri dni jete potraviny z vášho miestneho supermarketu. Ak ste tam týždeň, kúpili ste zopár plných nádrží benzínu, prespali ste v troch zimmerfreioch, jedli ste v štyroch pizzériách. Všetka česť, ale koľko z toho majú miestni Rumuni?

Turistický priemysel je vo všeobecnosti považovaný za tzv. “čistý” a snáď každý normálne zmýšľajúci človek podporuje napríklad v Poloninách ekologický turistický ruch omnoho viac ako tamojšiu “náhodnú” ťažbu dreva. Množstvo peňazí, ktoré idú priamo do vrecák tvrdo pracujúcich miestnych, však priamo závisí od vášho spôsobu cestovania.

Azda najlepšiu finančnú “stopu” zanechajú cykloturisti. Tento typ turismu je plne závislý na miestnej infraštruktúre. Cyklisti sú často ľudia, ktorí si cez deň zamakajú, večer však chcú mať plný komfort - sprchu, posteľ, riadnu večeru. A tiež poriadne raňajky a obed. O množstve pív ani nehovoriac.

Lietanie je síce ekologicky záťažové, ale moja uhlíková stopa sa vynuluje ak inak žijem eco-friendly spôsobom života.

Takže - povedzme, že som všežravec, ale mäso nie je základom môjho jedálnička, bývam s partnerkou v malom byte, ktorý je tepelne zaizolovaný, recyklujem 80 percent môjho odpadu, tretina až polovica potravín, čo kupujem, je miestnych alebo aspoň zo Slovenska, občas si kúpim takeaway, nový mobil, nábytok. Ako správny hipster používam bicykel a hromadnú dopravu.

A dva - tri krát ročne si dám nejaký ten city break.

A tu je problém. Všetky tieto údaje som nabúchal do tabuľky od World Wildlife Fund, ktorá meria uhlíkovú stopu jednotlivcov. Vyšlo mi, že moja stopa dosahuje 127 percent individuálnej spotreby CO2 podľa britského vládneho plánu, ktorý sa má realizovať v roku 2020.

Potom som vymazal všetky tri európske lety a vyšlo mi úplne iné číslo: 101 percent. Bežný Slovák “stojí” túto planétu 10 ton CO2 ročne. Let Bratislava - Girona a späť vychádza na 0,37 tony na osobu, spiatočný let Viedeň - Bangkok - 2,2 tony CO2.

Len kompostovaním túto planétu nezachránime. Obmedzením roztopašných ciest reálne znížime našu uhlíkovú stopu.

3 dumky na záver:

Cestovanie vás naučí žiť život naplno...lebo ti to do hlavy nabúchali lajfstajlové články.

Cestovanie je najlepšou formou vzdelania....hovoria ľudia, ktorí sa na Facebooku pýšia Vysokou školou života.

Život je príliš krátky...lebo tretinu z neho prespíš.

Fotografie: Creative Commons

Jakub Zajac

Jakub Zajac

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Neviem. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáTúlačky

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu